W co zainwestować mając 18 lat – procent składany

W co inwestować mając 18 lat – procent składany

W co zainwestować mając 18 lat -procent składany? Wielu Twoich znajomych nad tym się nie zastanawia ale ty chcesz pomnażać pieniądze, które masz. Myślę słusznie jeśli w tym wieku zastanawiasz się nad swoją finansową przyszłością. Od Twoich dzisiejszych decyzji finansowych zależy Twoja finansowa przyszłość.

Więc w co zainwestować mając 18 lat? W mojej opinii dla Ciebie podstawa to założenie sobie w banku konto IKE ( Indywidualne Konto Emerytalne).W dniu dzisiejszym takie konto jest oprocentowane 3% w skali roku z roczną kapitalizacją odsetek. Procent składny w Twoim przypadku zrobi cuda. Nie którzy nazywają idee procentu składanego ósmym cudem świata. Coś w tym jest.

Dlaczego proponuje Tobie IKE zamiast konta oszczędnościowego ? Według mnie jeśli doczekasz do wieku emerytalnego to otrzymasz możliwość wypłaty całość środków bez podatku. Przy odkładaniu na IKE idea procentu składanego nabiera większego sensu gdyż perspektywa jest bardzo długa.

Przykład pierwszy:

Zakładamy, że właśnie skończyłeś 18 lat i zakładasz konto IKE. Wpłacasz na nie co miesiąc 100 zł przez okres 42 lat czyli do Twojej 60-tki kiedy nabywasz prawo wypłaty środków. Zakładam że przez 42 lata średnia wysokość Twojego oprocentowania to 3,5% w skali roku. Przyjąłem niską wartość oprocentowania.

Po 42 latach oszczędzania masz na koncie do wypłaty 113 235,68 zł i w tej kwocie ponad 63 tyś zł to odsetki.

Przykład drugi:

Zakładamy, że właśnie skończyłeś 18 lat i zakładasz konto IKE i wpłacasz co miesiąc 100 zł a co roku kwotę wpłaty zwiększasz o 5% lub wartość inflacji. Ja zakładam, że zwiększasz o 5%. Czyli w pierwszym roku odkładasz co miesiąc 100 zł a w drugim roku już co miesiąc odkładasz 105zł w trzecim roku oszcżędzania odkładasz 110,25 gr. Czyli co roku zwiększasz wpłatę o 5%. Oprocentowanie Twoich wpłat to 3,5% w skali roku. Kapitalizacja odsetek roczna.

Po 42 latach oszczędzania na IKE masz 286 990, 32 gr.  

Podsumowując w pierwszym przykładzie masz prawie 114 000 zł a w drugim 287 000 zł.  Jeśli dziś masz 18 lat to rozważ oszczędzanie i nie procent składany pracuje dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *