Gdzie lepiej oszczędzać na IKE czy IKZE ?

Gdzie lepiej oszczędzać na emeryturę IKE czy IKZE ? Szukałem dziś informacji w necie gdzie lepiej oszczędzać. Przez jakiś czas uważałem, że odkładanie na IKZE się bardziej opłaca niż konto IKE. Dziś myślę odwrotnie. Wszystko zależy jak długo planujesz oszczędzać. Dlaczego ?

Zakładamy że masz dziś 25 lat i dojrzałeś do tego by oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. Zastanawiasz się gdzie lepiej oszczędzać. Zakładając konto IKE nie masz dziś żadnych większych korzyści ale za to możesz pieniądze wypłacić w wieku 60 lat bez żadnych podatków. W naszym przykładzie zakładamy że odkładasz 50 złotych miesięcznie z oprocentowanie 3% ( tyle daje dziś bank) z roczną kapitalizacją odsetek. Suma Twoich wpłat przez 35 lat to 21000 zł a odsetki 15866 zł co daje razem 36 866 zł . A gdybyś odkładał 100 zł miesięcznie to uzbierałbyś 73733 złotych. Wyobraź sobie kończysz 60 lat i masz taki przelew na swoje konto:) Od razu zrobiło się przyjemniej.

Drugi przykład że masz 25 lat i zakładasz konto IKZE i wpłacasz 50 zł miesięcznie z oprocentowanie 0,7% ( tyle daje dziś bank). Suma twoich płat wynosi również 21000 a odsetki 4131 zł. Twoje odpisy od dochodu w zeznaniu podatkowym roczne 600 zł czyli 18% z tej kwoty wraca do ciebie czyli około 100zł. Teraz mnożymy 35 lal x 100 zł to wynosi 3500zł. Odkładając na IKZE przez 35 lat można przyjąć że razem masz 28631 zł

Podsumowując odkładając na IKE masz 36866 zł a na IKZE 28631 zł. Teraz wiesz dlaczego uważam, że lepiej oszczędzać na IKE jeśli planujesz oszczędzać długo na  swoją emeryturę.

A Ty jak uważasz? Gdzie lepiej najpierw odkładać na swoja przyszłą emeryturę?

2 thoughts on “Gdzie lepiej oszczędzać na IKE czy IKZE ?

  1. Wg mnie ani jedno ani drugie… I to chyba bedzie tez zdanie wiekszosci jak sie czyta komentarze na forach. Chyba juz wyroslismy z czasów przymusowego odkladania i nacjonalizacji ;p Teraz raczej mysli sie o PPK bo jednak raz ze konta beda prywatne to i beda na biezaco monitorowane. Kazdy bedzie mogl w dowolnej chwili podejrzec co sie dzieje ze srodkami

    1. Myślę, że należało by oszczędzać na emeryturę zarówno w PPK jak i na IKZE oraz IKE. Bezpieczne inwestowanie to dywersyfikacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *