IKZE, IKE czy PPK co wybrać?

Co wybrać? Za chwilę ruszy kolejny system emerytalny PPK. Zaczyna się robić problem gdyż jest coraz więcej programów emerytalnych a pieniędzy masz tyle samo. Zakładając że chcesz przeznaczyć 100 zł miesięcznie na swoją przyszłą emeryturę to po wejściu programu PPK robi się problem.

Jeśli zarabiasz około 3500 brutto to Twoja wpłata będzie między 70 a 140 zł jeśli zostaniesz w programie PPK. Wychodzi na to, że jeśli oszczędzałeś do tej pory na IKE lub IKZE 100zł miesięcznie to ta kwota z automatu trafi teraz do PPK.

Czy zatem warto nadal kontynuować oszczędzanie na IKE lub IKZE ? Skąd wziąć pieniądze na oszczędzanie w każdym z tych programów. Gdzie oszczędzać w pierwszej kolejności na emeryturę? Jak to oceniasz ? Zapraszam do wypowiedzenia się w komentarzu.

2 thoughts on “IKZE, IKE czy PPK co wybrać?

  1. Właśnie jeśli będzie się miało konto w ppk to myślę, że wtedy oszczędzanie najlepiej się nam opłaci. Bo nie można przecież też zapominać o tym, że dostajemy jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej, co roku dopłata roczna 240 zł z Funduszu Pracy. Plus nasze oszczędności, więc trochę się tej kasy robi.

    1. Myślę podobnie jak ty Matylda. Warto zostać w PPK oraz starać się oszczędzać na przyszłą emeryturę w IKZE lub IKE a najlepiej w obydwóch filarach. Z IKE będzie wypłata po 60 a z IKZE drugi zastrzyk finansowy po 65

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *